Zebra Perde Hakkında

Zebra Perde Hakkında

Zebra Perde

Zebra perde, stor perde kategorisinde yer almaktadır. İçeri güneş girmesi için eklenen 2. Kat vardır. Zebra adını ise görünümünden almaktadır. Son zamanlarda oldukça popüler olan bu perde türü, hem gündüz hem de gece kullanmaya müsaittir. Sadece ev için değil ofis ve iş yerlerinde de kullanılmaktadır. Çalışma prensibi ise bir alüminyum boru içerisinde zincirli ve yaylı mekanizma ile rulo şeklinde sarılmasıdır. Aşağı ve yukarı yönde çalışmaktadır. 

Zebra Perde Nasıl Takılır?

Genellikle Zebra perdeler tavan ve duvara montajı yapılmaktadır. En kolay montaj kornişe yapılanıdır. En zoru ise çivi ile direkt duvara montaj yapılanıdır. Kornişin üzerine rulonun takılacağı aparatları hizalı şekilde montajı yapılır. Sonrasında rulo tırnaklı aparatların üzerine takılır. 

Nasıl Çıkarılır?

Zebra perde yerinden oldukça rahat bir şekilde çıkarıla bilmektedir. Fakat dikkatli olmak gerekiyor. Nazik bir şekilde ruloyu tırnaklarından çıkarmanız yetecektir. Fakat dikkatsizlik sonucu tırnaklı aparatı kırar iseniz takılmaz vaziyete gelecektir. 

Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Zebra perde alırken en çok korkulan şeylerden biride temizliğidir. Fakat temizliği en kolay perde türlerinden bir tanesidir. Perdeyi yerinden çıkardıktan sonra düz bir alana seriniz. Şampuan, Arap sabunu ve bulaşık deterjanı ile temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Bir kova ılık su yeterli olacaktır. Ağır kimyasal maddeler kullanmaktan çekinin. Aksi takdirde perdenize zarar verebilir. 

Silme işlemini ortadan başlamalısınız. Kenarlardan başlarsanız ipliklenme olabilir. Temizleme işlemi bittikten sonra temiz su ile baştan aşağı temizleyip kurulamaya bırakabilirsiniz.

Zebra Perde ve Stor Perde Arasındaki Fark Nedir?

Stor perde ve Zebra perde aynı mekanizma ile çalışmaktadır. En büyük özelliklerinden bir tanesi stor perdenin ışık geçirmemesi, dümdüz bir kumaş olmasıdır. Zebra perde ise hem ışık geçiren hem de ışık geçirmeyen 2 katı vardır. Zinciri ile içeri girecek olan günışığını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu sebeple Zebra perde diğer perdelere oranla daha kullanışlı olup en çok tercih edilen perde türlerinden bir tanesidir. Bir diğer farklarından biride Stor perdede polyester ipek kullanırken Zebra perdede bunu kullanmak mümkün değildir. Zebra perdede kullanılan kumaşlar daha yumuşaktır.