Çift Sistem Tül Stor Hakkında

Çift Sistem Tül Stor Hakkında

Çiftli Sistem Tül Stor Perde

Günümüzde endüstriyel ürünlerin gelişimi büyük ilerleme kat etti. Bu sektörün gelişimi ile birçok sektör ivme kazanarak büyüdü. Endüstriyel ürünlerin gelişimine büyük katkı sağlayan en önemli yöntemlerden biri ise, birbirinin eksiğini kapatan, iki farklı malzemenin bir arada kullanılarak en ekonomik ve kullanışlı ürünü elde etmek oldu. 

Perde sektöründe kullanılan kompozit ürünlerden biri olan Çiftli Sistem Tül Stor Perde’ler yoğun gün ışığına karşı özel bir malzeme kullanılarak tasarlanmış, tül perde ise stor perdeye göre nispeten daha ince ve renkli bir dizayna sahiptir. Burada stor perde yapısı gereği gün ışığını kapatarak güneş ışığından gelebilecek zararlı etkileri önlemesinin yanında tül perdenin de sarararak yıpranmasını önler. Bu sayede daha uzun yıllar, tül perdeden beklenen, estetik fonksiyonunun korunmasına katkı sağlar. Böylece ekonomik olarak da daha güçlü bir yapı ortaya çıkar. 

Çiftli Sistem Tül Stor Perde çalışma prensibini tam olarak anlayabilmek için, öncelikle, tül ve stor perdenin yapısal özelliklerinden bahsedelim; 

Stor Perde: Perde kullanımının temel amacı gün ışığını kesmek ve yaşantımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz ev ortamının dışarıdan görünmesini önlemektir. İşte bu aşamada devreye stor perdeler girmektedir. 

Beklenen işlemi gerçekleştirebilmesi için stor perdeler tül perdelere oranla daha kalın ve sade bir yapıya sahiptir. Stor perde kumaşları tül perdeye göre daha extrem koşullara dayanabilen poliester malzeme kullanılır. Bu malzeme güneş ışığını iyi yansıtır ve diğer malzemelere oranla daha geç yıpranırlar. 

Stor perdeyi temizlemek için nemli bir bez ile silmek yeterli olmaktadır. Yoğun bir bakım işlemi gerektirmezler.

Tül Perde: Tül perde kullanımının temel nedeni ortama estetik bir değer katmaktır. Stor perdeye göre yaklaşık olarak üç kat daha ince bir yapıya sahiptir. Stor perde daha sade bir yapıya sahip iken tül perdeler daha renklidir göze hitap ederler. Burada tül perdelerin gün ışığını kesmediği düşünülmemelidir. Tül perdeler ışığı kısmen geçirebilen yarı geçirgen bir yapıya sahiptir.

Çiftli Sistem Tül Stor Perde: Bu tip sistemlerde opak yapıya sahip olan stor perde kumaşları arka tarafta kullanılırken, daha ince ve estetik yapıda olan perdeler ön tarafa yerleştirilerek daha fonksiyonel bir perde tipi elde edilir. Perdenin çalışma prensibinde herhangi bir değişme olmaz. Burada perdeyi çalıştıran iki adet zincir vardır ve bu zincirlerin her biri perde siteminin ayrı uçlarına yerleştirilir.