Stor Perde Hakkında

Stor Perde Hakkında

Stor Perde

Stor perdeler özel olarak tasarlanmış Stor Perde kumaşlarının, ihtiyaca göre, gerekli olan ebatlarda kesilerek hazırlanır. Hazırlanan özel kumaşlar perde sisteminin üst kısmında bulunan bir ruloya sarılır bu rulo ise perdenin, yukarı aşağı yönde, hareket etmesini sağlayacak bir makara sistemine bağlanır. Makarayı döndüren perde elemanı ise zincirdir.

Stor Perde sistemini oluşturan elemanları başlıklar halinde incelersek;

Stor Perde Kumaş Türleri:

Stor perde kumaşları fon perde kumaşlarına göre farklı yapısal özelliklere sahiptir. Stor kumaşta saf kumaşa özel bir apre uygulanır ve bu sayede elde edilen kumaş kusursuz bir şekilde çalışarak üst boruya sarılabilir. Apre uygulamalarına göre, ışık geçirgenliklerine göre farklı isimler alan stor perde kumaşları şu şekilde sıralanır.

Opak Kumaş: Bu tür kumaş perdenin en üst kısmında yer alır temel amacı güneş ışınlarını tamamen durdurmak olan bu kumaşlar çeşitli renk ve desenlerde üretilerek ortamın ambiyansına da hitap ederler.

Karartma Kumaş: Bu tür perdelerin arkası PVC malzeme ile kaplanarak güneş ışığını tamamen engeller. Bu tür perde kumaş güneş ışığıyla direkt olarak temas sağladığından kaliteli kumaş seçilmesi sağlık içinde oldukça önemlidir. Bu tür kumaşlar daha çok kurumsal ortamlarda, daha ciddi bir ambiyansa neden olduklarından tercih edilirler. Daha sade ve düz bir görünüme sahiplerdir.

Tül Kumaş: Bu tür kumaş diğer kumaş türlerine göre daha ince tasarlanır. 

Güneş Kırıcı kumaş: Bu tür kumaşlar güneş yoğun güneş ışınlarını süzerek ışık şiddetini düşürürler.

Çalışma Sistemlerine Göre Stor Perde Tipleri

Zincirli Stor Perde: Makara sistemine bağlı bir zincir ile makara hareket ettirilerek perdenin yukarı aşağı yönlü hareket etmesi sağlanır.

Çek Bırak Stor Perde: Makara sistemine bağlı bir ip yardımı ile çalışır.

Motorlu veya Uzaktan Kumandalı Stor Perde: Makara sitemi yerine perdeye monta edilen bir motor ve motoru uzaktan kumanda etmek için bir alıcı ile çalışır. Sistem uzaktan kumanda ile çalışır.

Stor Perde Bakım ve Temizliği 

Stor Perde kumaşları özel kumaşlar olduğu için kirlenme ve lekelenme gibi problemler pek rastlanmaz. Stor perdeler klasik perdeler gibi yıkanmazlar. Temizlik için nemli bir bez yardımıyla perde yüzeyindeki toz ve kirler temizlenebilir.