Tül ve Fon Perde Hakkında

Tül ve Fon Perde Hakkında

Tül Perde:

 Birçoğumuzun evinde kullanılan perde çeşidi tül perde sınıfına girer. Hemen hemen her evde kullanılan klasik tül perdeler uzun yıllardır evlerin vazgeçilmezi olarak kullanılmaya devam ediliyor. Tül perde klasik olmasına rağmen hala estetik değer açısından hatırı sayılır bir yere sahip. Kumaş olarak ince bir yapıya sahip olan tül perde güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalması durumunda renkte solma ve kumaşta yapısal çürümeler görülebileceğinden tül perdenin güneşten korunmasına yarayan bir diğer perde türü olan güneşlik te kullanılır. Güneşlik yapısal olarak opak ve düz bir yapıya sahiptir. Güneşlikler tül perdeler gibi ortamın estetik açıdan düzenlenmesi için kullanılmazlar.

Tül Ve Fon Perde kullanılan yapı malzemeleri, kumaş bazında, sıralarsak bunlara poliester veya pamuk gibi tekstil ürünlerini örnek verebiliriz. Tül perdenin tavana asılması için kullanılan aparata korniş denir. Kornişler PVC veya metal alaşımlarından imal edilebilir. Kornişler gerekli ebatlarda kesilir ve tül perdenin takılacağı bölgeye montajı yapılır. Kornişler ray şeklinde olabileceği gibi boru tipleri de yaygın olarak tercih edilmektedir. Tül perdeyi kornişlere veya raylara bağlayan elemanlar rulet olarak isimlendirilirler. Ruletler çok farklı malzemelerden üretilebilir ama yaygın olarak kullanılanları PVC olanlardır. 

Tül ve Fon Perde boyutlarına göre gerekli olan rulet sayısı belirlenir. Yaklaşık olarak her beş cm de bir dikilecek şekilde hesaplanan ruletler düzenli aralıklarla perdeye dikilmek suretiyle birleştirilir.

Tül perde seçilirken perde kumaşının kalitesi, kırışmaya ve lekelere karşı dirençli olması gibi özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. 

Tül perde temizlenirken yıkanıp ütüleme işlemi rahatlıkla yapılabilir.

Fon Perde: 

Işık açısından herhangi bir işlevselliği olmayan fon perdeler tamamen dekorasyon amacıyla kullanılırlar. Genel olarak büyük oda tiplerinde tercih edilen Fon Perde çok hoş görüntü oluşturur.

Fon Perde imalatında genellikle saten kumaş tercih edildiği gibi farklı tip kumaşlarla da yapılabilir. Ayrıca tül perde üzerinde küçük bir değişiklik yapılarak tül perdenin Fon Perdeye dönüşümü sağlanabilir. 

Temizlik konusunda biraz kibar olunması gereken fon perdeler kullanılırken de ayrı bir özen gösterilmelidir. Aksi taktirde kırışma ve şeklinde bozulmalar meydana gelebilir.